• Cumartesi , 22 Eylül 2018

KAVEL BELGESELİ

Zafer Aydın tarafından “Kanunsuz bir grevin öyküsüsü Kavel 1963” adıyla kitaplaştırılan, Türkiye işçi sınıfı tarihinde önemli grevlerden biri olan ve 36 gün süren Kavel Kablo Fabrikası grevi, kitabın yazarı Zafer aydın ve Melih Biçer tarafından belgeselleştirildi.

Fotoğraf: Şakir Sağlam

Fotoğraf: Şakir Sağlam

 

Fotoğraf: Şakir Sağlam

Fotoğraf: Şakir Sağlam

Belgesel Şişli Kent Kültür Merkezi’nde 19 Nisan 2016 da “Çoban ateşlerinin yandığı yerde, Kavel’de” adıyla gösterime sunuldu. Belgeselde, 220 işçinin çok zor koşullarda başlattıkları Kavel direnişi, grevin yasak olduğu dönemde, grev ve toplu sözleşme yasalarının biran önce çıkartılmasında çok önemli bir rol oynamıştır.

Kavel belgeseli  aralarında sendikacıların da olduğu  kalabalık bir kitle tarafından izlendi..Kavel direnişine katılan işçiler sahneye çıkarak kısa konuşmalar yaptılar. Yine o dönemde işçilerin avukatlığını yapmış olan Alp Selek ve diğer katılımcılar da birer konuşma yaptılar.

NIS_3829 kopya [800x600]

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

NIS_3872 kopya [800x600]

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

NIS_3853 kopya [800x600]

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

 

NIS_3833 kopya [800x600]

Fotoğraf: Sakine Yıldıran

   

Belgesel Şişli Kent Kültür Merkezi’nde 19 Nisan 2016 da “Çoban ateşlerinin yandığı yerde, Kavel'de” adıyla gösterime sunuldu. Belgeselde, 220 işçinin çok zor koşullarda başlattıkları Kavel direnişi, grevin yasak olduğu dönemde, grev ve toplu sözleşme yasalarının biran önce çıkartılmasında çok önemli bir rol oynamıştır.  

Fotoğraf: Sakine Yıldıran


Haber: Sakine YILDIRAN

Fotoğraflar: Sakine YILDIRAN ve Şakir SAĞLAM

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ

You must be logged in to post a comment.